ورود کاربران


روش‌های نوین آموزش و یادگیری زبان انگلیسی باید ترویج شود

روش‌های نوین آموزش و یادگیری زبان انگلیسی باید ترویج شود

تاریخ : شنبه 23 دي 1396
ساعت: 48 : 8   بازدید کنندگان : 1039 بازدید
  نسخه چاپی

روش‌های نوین آموزش و یادگیری زبان انگلیسی بایدترویج شود

مقدمه:

این روزها بسیاری از مردم به دنبال یادگیری زبان انگلیسی هستند و با انگیزه‌های متفاوتی در کلاس‌های عمومی یا خصوصی آموزش زبان انگلیسی ثبت‌نام می‌کنند. روش تدریس زبان انگلیسی در همه‌ی کلاس‌ها یکسان نیست و بسته به محیط آموزشی و شرایط زبان‌آموزان از روش‌های مختلفی برای تدریس مهارت‌های زبان (صحبت کردن، گوش‌دادن، خواندن و نوشتن) استفاده می‌شود.

روش‌های آموزش زبان انگلیسی خیلی سریع به خصوص در طی 40 سال اخیر پیشرفت کرده‌اند. به عنوان یک زبان‌آموز، مدرس یا مدیرآموزشی، داشتن درک درستی از انواع متدها و تکنیک‌های آموزشی بسیار اهمیت دارد. دراین راستا معاونت آموزشی با همکاری جهاد دانشگاهی وحد سمنان اقدام به برگزاری "دوره آموزشی روش‌های نوین آموزش و یادگیری زبان انگلیسی" نموده است که در این رابطه مصاحبه‌ای با آقای دکتر کلانتری مدیرکل برنامه‌ریزی و توسعه آموزش انجام شده است.

1- چه روش‌های آموزشی جهت تدریس زبان انگلیسی وجود دارد؟

روش‌های مختلف دستوری، شنیداری، تک زبانه، ترجمه‌ای، فراگیر، ارتباطی، التقاطی روش‌های معمول است که بیشتر استفاده می‌شود.

2- بهترین متد آموزش زبان انگلیسی چیست؟

در نتیجه‌ی تحقیقات آکادمیک، نمی‌توان برای تمامی افراد در هر شرایطی، یک متد را به عنوان تنها روش برتر انتخاب کرد و هیچ روشی دارای برتری ذاتی بر دیگر روش‌ها نیست. به علاوه این امکان وجود ندارد و حتی مناسب نیست که یک روش را برای تمامی زبان‌آموزان با اهدف، شرایط و نیازهای آموزشی متفاوت بکار برد.

هر متد اولویت‌های خاص خودش را دارد و بر روی قسمتی خاص از زبان تمرکز می‌کند.

3- متدهای نوین آموزش

یک استاد مدرن زبان از یک روش سفت و سخت پیروی نمی‌کند بلکه رویکرد التقاط اصولی را به کار گرفته و بسته به هر زبان‌آموز، متدی مناسب انتخاب می‌کند نه بر عکس. بدین معنی که تکنیک‌ها و فعالیت‌های مناسب با هر تکلیف، با هر محتوا و با هر زبان‌آموز را انتخاب می‌کند و نیز تأکید و تمرکزی هم دارد بر ایجاد انگیزه و کمک به زبان‌آموز تا مستقل باشد و برای یادگیری بیشتر شور و اشتیاق داشته باشد.

4- دوره بین‌المللی که اکنون در حال برنامه‌ریزی آن هستید، چه دوره‌ای است؟

در سال 1394 در یک دوره آموزشی در شهر بیروت شرکت کردیم که در این دوره از اغلب کشورهای اسلامی حضور داشتند. استاد دوره آقای رابرت دین بودند که در سال 1395 ایشان را دعوت کردیم و در پژوهشکده فرهنگ و هنر برای مدرسان زبان انگلیسی جهاد دانشگاهی، روش‌های نوین آموزش و یادگیری زبان انگلیسی را تدریس نمودند که برای مدرسان سودمند بود.

برای سال جاری نیز واحد سمنان میزبانی برگزاری کارگاه فوق را تقبل تمودند که در این دوره 4 مهارت اصلی (خواندن، نوشتن، صحبت کردن و شنیداری) براساس روش‌های نوین آموزش طی 2 روز (18 و 19 بهمن) به صورت کارگاهی و با کار عملی تدریس می‌شود. در این کارگاه روز اول روش‌های نوین یادگیری لغات، تدریس گرامر با متدهای جدید تدریس می‌شود و در روز دوم تدریس چهار مهارت براساس متدهای جدید انجام می‌شود.

5- آیا مدرکی هم داده می‌شود؟

طبق هماهنگی‌ انجام شده مدرک پایان دوره از مؤسسه یورک انگلستان با همکاری دفتر خاور میانه‌ای یورک در شهر بیروت صادر می‌شود.

6- استاد دوره چه ویژگی‌هایی دارد؟

استاد دوره یک چهره بین‌المللی است که مدرس بین‌الملل دوره‌های آموزشی CELTA،DELTA ، مشاور بین‌الملل ELT، مدرس بین‌الملل مؤسسات PEARSON انگلستان، مدیر اجرایی و مدرس بین‌الملل دوره‌های CELTA کمبریج در لهستان، مدیر آموزش و مدرس مؤسسه بین‌المللی مالزی، مدیراجرایی و مدرس مؤسسه بین‌المللی لهستان و  مدرس و مدیر برنامه‌ریزی آموزش مدرسه OPOLE لهستان می‌باشد.


امکانات خبر - ارسال برای دوستان - نظرات
(Show Details...)