ورود کاربران


چهارمین نشست هم‎‎اندیشی توسعه آموزش عالی جهاددانشگاهی کشور در یزد

چهارمین نشست هم‎‎اندیشی توسعه آموزش عالی جهاددانشگاهی کشور در یزد

تاریخ : دوشنبه 11 آبان 1394
ساعت: 53 : 10   بازدید کنندگان : 3494 بازدید
  نسخه چاپی

چهارمین نشست هم‎‎اندیشی توسعه آموزش عالی جهاددانشگاهی کشور باحضورمدیر کل دفتر گسترش آموزش عالی وزارت علوم، معاون آموزشی جهاددانشگاهی کشور،مدیرکل دفتر امور فناوری استان‌های معاونت علمی و فناوری نهاد ریاست جمهوری وروسای دانشگاه‎‎ها و مراکز آموزش عالی جهاددانشگاهی کشور دردانشگاه علم و هنر وابسته به جهاددانشگاهی استان یزد برگزار شد.

به گزارش ایسنا- منطقه یزد، دکتر "اصغر مولایی" مدیر کل دفتر گسترش وبرنامه ریزی آموزش عالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در این نشست هم اندیشی اظهارکرد: کشورمان بسیار نیازمند به تولید دانش فنی است و مراکز آموزش عالی می‎‎تواند در این حوزه نقش موثری ایفا کنند.

وی افزود:انتظار ما از جهاددانشگاهی به عنوان نهادی برخواسته از انقلاب و برخوردار از منابع غنی نخبگان که صبغه بالایی در ارائه خدمات متعددی به کشور دارد، نقش آفرینی بیشتردر حوزه تولید دانش فنی است تا کشور را از خرید دانش فنی از سایرکشورها بی‎‎نیاز کند.

مولایی در این نشست همچنین از شاخص‌‌های استان یزد به رتبه بالای استان یزد در خروجی آموزشی آن اشاره کرد و گفت: قطعاً این خروجی نشات گرفته تنها از تلاش دانش اموزان یزدی نیست بلکه برآیند تلاش مجموعه عوامل موثر در این استان است.

دکتر"محسن قرنفلی"معاون آموزشی جهاددانشگاهی نیز با تشریح فعالیت‌‌های این معاونت در کشور، از عمده ماموریت‎‎های آموزشی جهاددانشگاهی به پاسخگویی به نیازهای پژوهشی جهاددانشگاهی، پاسخگویی به نیازهای منطقه‎‎ای، حرکت به سوی ایجاد دانشگاه کارآفرین، تربیت نیروی انسانی مهارتی مورد نیاز بخش‎‎های صنعتی و اجرایی کشور، ترویج فرهنگ جهادی در محیط آموزش عالی و ایجاد مدل آموزش عالی موفق غیر دولتی در کشور، اشاره کرد.

وی با اشاره به برخورداری جهاددانشگاهی از دو دانشگاه، شش مرکز آموزش عالی و کشور و 43 مرکز علمی و کاربردی در حوزه آموزش عالی کشور، گفت: درحال حاضر26 هزار دانشجو در مقاطع مختلف آموزش عالی دراین مراکز مشغول به تحصیل هستند.

قرنفلی یکی از ماموریت‎‎های آموزشی جهاددانشگاهی را نیز آموزش‎‎های تخصصی و مهارت‎‎های پیشرفته ذکر کرد و در این باره از وجود 135 مرکز آموزشی وابسته به جهاددانشگاهی در کشور خبر داد.

وی به فعالیت 10 ساله سازمان همیاری‎‎های اشتغال دانش آموختگان در حوزه تجاری سازی در این نهاد نیزاشاره کرد و گفت: این سازمان علاوه بر مهیا کردن شرایط اشتغال دانش اموختگان،درحوزه تجاری سازی پژوهش‎‎های جهاددانشگاهی نیز فعالیت میکند.

وی در همین رابطه به وجود دو پارک علم و فناوری در تهران و کرمانشاه، 20 مرکزرشد،یکسری شرکت‏های دانش بنیان و یک مجتمع تحقیقاتی در کرج اشاره کرد.

معاون آموزشی جهاددانشگاهی کشور همچنین از وجود بانک اطلاعات SID و 19 نشریه علمی پژوهشی که چهارمورد آنها نیز ISI هستند، در حوزه نشر دانش و اطلاع رسانی درجهاددانشگاهی کشور خبر داد.

دکتر قرنفلی با تشریح فعالیت‎‎های دانشگاه‎‎ها و مراکز آموزش عالی جهاددانشگاهی کشور، ابراز امیدواری کردکه جهاددانشگاهی آن طور که زیبنده نام این نهاد است در حوزه آموزش عالی کشورتاثیرگذار باشد.

"سیدحبیبالله میرغفوری" رییس دانشگاه علم و هنر نیز در این نشست روند پذیرش دانشجو دراین دانشگاه و دغدغه‌‌هایی که از ناحیه کاهش متقاضیان آموزش عالی درمراکز آموزش عالی غیرانتفاعی وجود دارد را یادآور شد و خواستار حمایت دفتر گسترش وزارت علوم شد.

دراین نشست پیرامون تحلیل مدل دانشگاه کارآفرین، مشکلات اعضای هیات علمی، سطح بندی دانشگاه‎‎ها و موسسات اموزش عالی کشور، فرآیند ثبت نام دانشجویان جدیدالورود و آینده پژوهی در آموزش عالی غیر انتفاعی - غیر دولتی نیز بحث و تبادل نظر شد.

 


امکانات خبر - ارسال برای دوستان - نظرات
(Show Details...)