حضور پارک علم و فناوری البرز در سومین کنگره بین‌المللی و پانزدهمین کنگره ملی علوم زراعت و اصلاح نباتات ایران

حضور پارک علم و فناوری البرز در سومین کنگره بین‌المللی و پانزدهمین کنگره ملی علوم زراعت و اصلاح نباتات ایران
کدخبر :4768
تاریخ : چهار شنبه 04 مهر 1397
ساعت: 42 : 9 
 

پارک علم و فناوری البرز در  در سومین کنگره بین‌المللی و پانزدهمین کنگرهملی علوم زراعت و اصلاح نباتات ایران روز سه شنبه 13 شهریور در محل سالن همایش موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر در کرج حضور یافت.

به گزارش روابط عمومی  پارک علم و فناوری البرز ، پانزدهمین کنگره ملی علوم زراعت و اصلاح نباتات  با حضور دکتر عیسی کلانتری، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، دکتر احمدعلی کیخا رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی، دکتر کاظم خاوازی معاون وزیر جهاد کشاورزی ورئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی مجلس شورای اسلامی، دکتر نیراعظم خوش خلق سیما، رئیس پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی، دکتر بهزاد قره یاضی رئیس کنگره و رئیس انجمن علوم زراعت و اصلاح نباتات، دکتر اسکندر زند مشاور وزیر و رئیس سابق سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی و جمعی از معاونان و مشاوران وزیرجهاد کشاورزی، روسای دانشگاه ها و مراکز پژوهشی، استادان و محققان علوم زراعت و اصلاح نباتات در محل سالن همایش موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر در کرج آغاز به کار کرد

درمراسم افتتاحیه این کنگره، دکتر عیسی کلانتری، معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، دکتر احمدعلی کیخا، رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی، ودکتر بهزاد قره یاضی، رئیس انجمن زراعت و اصلاح نباتات سخنرانی کردند و از چهار تناز چهره های تاثیرگذار علوم زراعت و اصلاح نباتات ایران نیز تجلیل شد. همچنین دکتر منصور امیدی، دبیر علمی کنگره و دکتر علیرضا اطمینان، قائم مقام دبیر علمی کنگره، آماری از ارائه مقالات و نیز پنل های تخصصی کنگره در طول روزهای برگزاری ارائه دادند.

برپایی نمایشگاه محصولات و دستاوردهای حوزه کشاورزی، زراعت و اصلاح نباتات نیز از دیگر برنامه های پانزدهمین کنگره زراعت و اصلاح نباتات ایران است که پارک علم و فناوری البرز نیز با حضور در این نمایشگاه، دستاوردهای تعدادی از شرکتهای فناور و دانش بنیان عضو را در معرض دید محققان و علاقه مندان قرار داده است.

 

  • تقدیر از چهره های تاثیرگذار در حوزه کشاورزی

دربخشی از مراسم افتتاحیه پانزدهمین کنگره علوم زراعت و اصلاح نباتات، از چهار چهره تاثیرگذار در حوزه زراعت و اصلاح نباتات تقدیر شد.

براین اساس، دکتر محمد علی وهابیان از پیشکسوتان اصلاح نباتات کشور و قدیمی ترین رئیس در قید حیات موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر، دکتر اسکندر زند، متخصص برجسته علف های هرز و رییس پیشین سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی، دکتر مظفرروستایی، به نژادگر گندم و جو دیم با مشارکت در تولید ارقام با سطح زیرکشت بیش ازدو میلیون هکتار و دکتر سید عطاالله سیادت، عضو ارشد انجمن علوم زراعت و اصلاح نباتات با 30 سال سابقه تدریس و مدیریت دانشگاه به عنوان چهره های تاثیرگذار علومزراعت و اصلاح نباتات معرفی و تقدیر شدند.

  • کلانتری: آینده کشور در دستان انجمن های علمی است

معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در پانزدهمین کنگره ملی  علوم زراعت و اصلاح نباتات با بیان اینکه آینده کشور در دست انجمنهای علمی است و باید برنامه‌ریزی درازمدت داشته باشند، تصریح کرد: انجمن‌های علمی کشور در حوزه فعالیت های مربوط به ‌آب و کشاورزی باید در اقدامات خود تجدیدنظرکنند.

دکترعیسی کلانتری افزود: بسیاری از این انجمن‌های علمی از قبل می‌دانستند که کشور به چه سمتی می‌رود اما سکوت کردند و همین کار باعث شد تصمیم‌گیران تصمیم اشتباه بگیرند و امروز به جایی برسیم که سرزمین ایران به شدت در حال تهدید است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست درباره دریاچه ارومیه نیز خاطرنشان کرد: در سال ۷۷ یکی ازمحققان گفت با ادامه سدسازی در اطراف دریاچه ارومیه، این دریاچه تا سال ۹۵ خشک می‌شوداما آن زمان برخی گفتند که با این همه آب چطور حرف از خشک‌شدن می‌زنید.

معاون رئیس جمهوری افزود: در چهارسال گذشته وزارت کشاورزی، ۸۵۰ میلیون دلار برای آب�رسانیبه ۴۶ هزار هکتار از اراضی زابل هزینه کرده اما فقط سه میلیون مترمکعب آب واردهامون شده است که این۸۵۰ میلیون دلار یعنی سهم هر کشاورز در این منطقه ۴۰۰ میلیونتومان می‌شود.

کلانتریبا تاکید بر لزوم ارتباط با انجمن‌های علمی مختلف خاطرنشان کرد: دانشگاه تهرانبرای بهبود وضعیت تالاب انزلی یک هزینه ۵۰ هزار میلیارد تومانی برآورد کرده استاما یک گروه از جوانان متخصص اصفهانی اعلام کرده‌اند که با یک دهم این هزینه کاررا انجام می‌دهند.

رئیسسازمان حفاظت محیط زیست گفت: در حوزه اصلاح و روش‌های مهندسی ژنتیک کسانی که توهمنفوذ دارند، تصمیم‌گیری می‌کنند و در قبال آن انجمن‌های علمی سکوت می‌کنند.

ویبا بیان اینکه هیچ کشوری نباید بیش از ۴۰ درصد ظرفیت منابع تجدیدپذیر را مصرف کندولی ما ۱۳۰ درصد برداشت می‌کنیم، گفت: باید بپذیریم که تغییر اقلیم هست، آب‌ها کمو شور می‌شوند و روش‌های گذشته برای وضع موجود پاسخگو نیست.

  • کیخا: لزوم حمایت از حدود 3000 محقق در عرصه کشاورزی و منابع طبیعی

رئیسکمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی در مراسم افتتاحیه این کنگرهبا اشاره به اینکه در حال حاضر بیش از ۲ تا ۳ هزار محقق در عرصه کشاورزی و منابعطبیعی در کشور داریم که باید از آنها حمایت شود، افزود: انجمن‌های علمی و ملی کشورباید این فرصت‌ها و ظرفیت‌ها را منظور کرده و توان آنها را در اجرا به‌کارگیرند.

ویبا بیان اینکه در مجلس فرصت خوبی برای بهبود توسعه کشاورزی وجود دارد، افزود: درحوزه ساختار کشاورزی و منابع طبیعی فاصله زیادی تا رسیدن به حد مطلوب داریم و بدینمنظور باید از حضور و توانایی محققان استفاده کرد. در این رابطه، برای گسترش،توسعه و بهبود شرایط در عرصه‌های کشاورزی و منابع طبیعی استفاده از تحقیقات علمیمهم است و باید به کاربرد علم و نهادینه کردن نتایج علمی در توسعه کشاورزی رسید.

کیخادرباره وضعیت حال حاضر کشاورزی اظهار داشت: متأسفانه وضعیت مناسبی در این عرصهوجود ندارد و در حوزه آب، تخلیه روستاها و یا از بین رفتن تالاب‌های موجود کشورنگرانی‌های زیادی وجود دارد.

رئیسکمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در مجلس همباید بر اساس قانون و قواعد بین‌المللی و با در نظر گرفتن خرد جمعی و سلیقه مردمپیش رفت، اظهار داشت: سال گذشته ۳۵۰ میلیون دلار برای امور مربوط به استان خوزستاندر حوزه‌هایی ازجمله آب، برق و ریز گردها اختصاص یافت که از این مبلغ ۱۰۰ میلیوندلار برای مسئله ریز گردها کنار گذاشته ‌شده است. اکنون بحث ما در مورد خوزستان وحل مشکل ریز گردهای این استان، کم بودن یا نبودن اعتبارات منظور شده در این خصوصاست و اینکه چقدر حل موضوع ریز گردها در این استان زمان خواهد برد.

ویتاکید کرد: نمی‌توان توسعه کشاورزی را از توسعه روستایی جدا کرد؛ باید تشریفات وفرمایشات عده‌ای خاص در این خصوص را کنار گذاشت و راه درست را طی کرد؛ زیرا اگرچنین اقدامی عملی شود معضل دیگری بر معضلات پیش روی توسعه روستاها افزوده خواهدشد.

کیخاافزود: خانه کشاورز تشکلی مهم است که می‌تواند به حوزه سیاست کشاورزی ورود کند به‌گونه‌ایکه در قالب جلسات این نهاد می‌توان مسائلی ازجمله نقش سه قوه اجرایی کشور و مجلسشورای اسلامی را در توسعه کشاورزی بررسی کرد.

ویبا اشاره به اینکه مدیریت حوزه کشاورزی نیازمند اصلاح قانون است، گفت: اگر امروزبرای مشکلات استان‌های کشور جلساتی برگزار نکرده و به نتیجه نرسیم در آینده مشکلاتبیشتری در نقاط مختلف کشور خواهیم داشت.

رئیسکمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: اگر لازم باشدباید در قانون برای مدیریت کشاورزی و اصلاح روندهایی که متأسفانه منجر به شرایطنامناسب موجود شده است ورود کنیم و آن را با طرح‌های تحقیقاتی تغییر دهیم.

  • شریعتمدار: برنامه جامع مدون برای مقابله با خشکسالی نداریم

محمدحسینشریعتمدار، مشاور عالی وزیر جهاد کشاورزی نیز در این کنگره گفت: ایران جزء معدودکشورهایی است که برای مقابله با خشکسالی برنامه جامع مدونی که مصوب شده باشد،ندارد. در واقع از دهه ۴۰ تا سال‌های اخیر مجموعه راهبردها، مصوبات و آیین‌نامه‌هاو اظهارنظرها در این حوزه به‌جایی نرسیده و تنها برنامه‌هایی در کشور پیاده‌سازیشده که نه تنها نتیجه مطلوب حاصل نشده بلکه به سمت تاراج منابع آبی پیش رفته‌ایم.

ویبا بیان اینکه ایران در میان کشورهای دنیا بیشترین سطح استفاده از منابع آبی تجدیدپذیر را به خود اختصاص داده، گفت:: در حال حاضر کاهش منابع آبی و کم شدن سطح آب‌هایموجود بر اقدامات ترمیمی در این حوزه پیشی گرفته است.

شریعتمدارافزود: در حال حاضر برنامه زمان‌بندی‌شده برای ترمیم منابع آبی در کشورمان تا پنجسال آینده و پایان برنامه ششم توسعه است و بعدازآن دیگر نمی‌توانیم اقدامی مؤثر دراین حوزه انجام دهیم. اکنون در خصوص میزان منابع آبی و کاستی‌های آن در مرحله تنشمعمول در سطح متوسط کشوری هستیم اما هنوز به نقطه بی‌بازگشت و تنش شدید نرسیده‌ایمو فرصت کار برای بهبود شرایط تا پنج سال آتی باقی است.

  • سخنرانی های کلیدی و مقالات کنگره

دراین کنگره، علاوه بر چند کارگاه آموزشی در طول برگزاری، سخنرانی های کلیدی توسطصاحبنظران برجسته و محققان حوزه علوم زراعت و اصلاح نباتات با موضوعاتی همچونالگوی کشت ملی: پایداری و سازگاری توسط دکتر جواد وفابخش، کشاورزی زیستی: موفقیتعلم در عرصه مزرعه توسط دکتر محمدعلی ملبوبی، کاربرد روش های نوین فتوتایپینگ درغربال گری تحمل گیاهان به تنش های غیر زیستی توسط دکتر افراسیاب راهنما، کشاورزیدانش بنیان در جهان پسامهندسی ژنتیک توسط دکتر بهزاد قره یاضی ارائه می شود.

همچنینمقاله apturing landrace and wild relative diversityfor enhancing wheat gene pool useتوسط دکتر ابوالقاسم محمدی، طراحی نوین الگوهای کاشت بانیم نگاهی به آمایش سرزمین توسط دکتر بهنام کامکار، کشت و صنعت های نیشکری و صنایعجانبی آن ها در خوزستان، چالش ها و راه کارها توسط دکتر حسن حمدی، آن سوی کشاورزیارگانیک توسط دکتر محمدرضا اردکانی و دکتر علی مقدم، فشرده‌سازی پایدار سامانه‌هایتولید محصولات زراعی: مبانی و روش‌ها توسط دکتر عبدالمجید مهدوی دامغانی و سیدهفاطمه آقامیر، ارزیابی و تحلیل اقتصادی نقش فناوری های نوین در بهبود زنجیره تولیدمحصولات کشاورزی توسط دکتر سمانه عابدی، تحلیل امنیت غذایی کشور تا 2050 توسط دکترافشین سلطانی، توانمندی ظرفیت های ژنتیکی (DNA) در احیای منابع آبی کشور توسط دکترمحمدحسین شریعتمدار از دیگر سخنرانی های کلیدی در طول سهروز برگزاری کنگره است.

گفتنیاست از مجموع 1014 مقاله ارسالی به دبیرخانه کنگره، تعداد ۹۳۰ مقاله در قالب پوسترو ۱۴ مقاله به صورت سخنرانی کلیدی در پانزدهمین کنگره ملی علوم زراعت و اصلاحنباتات ارائه می شود.

علاقه مندان می‌توانند از نمایشگاه مذکور و دستاوردهای شرکت‌هایفعال در حوزه کشاورزی، زراعت و اصلاح نباتات در روزهای 13 الی 15  شهریور از ساعات 8 صبح الی 19 عصر در محل سالن همایش موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر در کرج بازدید نمایند