آمادگی جهاددانشگاهی برای آموزش مشاغل مزیت دار خانگی در خراسان جنوبی

معاونت آموزش و کارآفرینی
۲۸ مهر ۱۴۰۰ | ۰۹:۳۹ کد : ۲۲۹۵ آرشیو ۱۴۰۰
تعداد بازدید:۷۸
آمادگی جهاددانشگاهی برای آموزش مشاغل مزیت دار خانگی در خراسان جنوبی

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی خراسان جنوبی، مجتبی ابراهیمی معاون آموزشی جهاددانشگاهی خراسان جنوبی گفت: در مرحله نخست اجرای طرح ملی مشاغل خانگی خراسان جنوبی به عنوان یکی از ۹ استان پایلوت کشور انتخاب و از سال ۹۶ اجرای این طرح در استان آغاز شد که با توجه به موفقیت طرح در استان‌های دیگر نیز اجرایی شد.

وی با تاکید بر بهره گیری از ظرفیت پیشرانان به عنوان سر شبکه دیگر اعضا در این طرح، افزود: این افراد اشراف به بازار و توانمندی بازاریابی داشته و می‌توانند ارتباطات اقتصادی خود را افزایش دهند و با افراد زیر مجموعه خود کسب و کاری را راه اندازی کنند.

ابراهیمی ادامه داد: طرح الگوی نوین توسعه مشاغل خانگی یک طرح چند جانبه بود چرا که کارفرمایی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان و توسط جهاددانشگاهی به عنوان نهاد توسعه ای و مداخله گر در حوزه اشتغال در حال انجام است و از سویی دیگر دستگاه‌های تخصصی نیز همکاری لازم را دارند.

وی بیان کرد: این امر باعث ایجاد شبکه ارتباطی شد و هدف این است که به پایایی منابع کمک کنیم.

معاون آموزشی جهاددانشگاهی و مدیر اجرایی طرح ملی توسعه مشاغل خانگی در خراسان جنوبی با تاکید بر حمایت از شبکه‌های ایجاد شده در قالب طرح توسعه مشاغل خانگی برای پیشرفت و رشد، افزود: سهمیه تعلق گرفته به خراسان جنوبی هزار نفر بود که با شناسایی مزیت‌ها توانستیم حتی بیش از سهمیه به این امر جامه عمل بپوشانیم.

ابراهیمی با اشاره به تخصص گرایی برای انجام مطالعات این طرح و با تاکید بر دستاوردهای این طرح، ادامه داد: اتصال پیشرانان استان‌ها با یکدیگر برای بازاریابی و تسهیل فروش و همچنین ایجاد خلاقیت از مزایای این طرح است.

وی با بیان اینکه برندسازی در این طرح بر اساس الگوهای درست و مطمئن انجام شده است، اظهار کرد: فعالیت‌های شبکه‌ای به توسعه بازار کمک شایانی می‌کند، چراکه تولیدکنندگان متفاوتی که به عنوان پیشران در شبکه مشغول به فعالیت هستند، به نوعی فعالیت یکدیگر را پشتیبانی می‌کنند که ممکن است یک نفر پیشران، خریدار محصول یا خروجی پیشران دیگری باشد.

مدیر اجرایی طرح ملی توسعه مشاغل خانگی در استان گفت: در طرح ملی توسعه مشاغل خانگی با بیش از ۱۰ شبکه شکل گرفته و بیش از ۱۳۰۰ نفر اشتغال آفرینی توانستیم بسیاری از مشاغل را توسعه و احیا کنیم و حتی حمایتهای ساختاری و تجهیزاتی، آموزشی رایگان انجام داده ایم.

وی یادآور شد: در قالب طرح ملی توسعه مشاغل خانگی این آمادگی را داریم تا افرادی را که در مشاغل مزیت دار خانگی علاقه مند به فعالیت هستند از جمله حوله بافی، خیاطی، جاجیم بافی، پته دوزی و … به صورت کاملاً رایگان یا با دریافت هزینه حداقل برای دوره های تخصصی پیشرفته مهارت لازم را آموزش داده تا در شبکه های شکل گرفته مشغول به کار شوند و به بازار فروش اتصال پیدا کنند.


نظر شما :