نهادینه کردن آموزش و تربیت انسان توسعه یافته ماموریت جهاد دانشگاهی است

معاونت آموزش و کارآفرینی جهاد دانشگاهی
۱۵ اسفند ۱۳۹۹ | ۲۱:۲۱ کد : ۲۰۷۷ آرشیو ۹۹
تعداد بازدید:۱۷۰
نهادینه کردن آموزش و تربیت انسان توسعه یافته ماموریت جهاد دانشگاهی است

نهادینه کردن آموزش و تربیت انسان توسعه یافته ماموریت جهاد دانشگاهی است

رئیس جهاد دانشگاهی در بازدید از نمایشگاه ایران جابکس و ایران اجوتک و با حضور در غرفه معاونت آموزشی جهاد دانشگاهی در این نمایشگاه اساس توسعه هر جامعه را تربیت انسان های توسعه یافته عنوان و خاطرنشان کرد: انسان توسعه یافته، انسانی است که در زمینه های علمی، فناوری، مهارت ها، کاربرد علم، اخلاق و اجرای قوانین آموزش های لازم را دیده باشد.
به گزارش بازارکار، دکتر حمیدرضا طیبی با اشاره به رویکردهای معاونت آموزشی جهاد دانشگاهی را در راستای توسعه آموزش ها و بهره گیری از مهارت های جدید دنبال می کنیم خاطرنشان کرد: رویکرد آموزشی جهاد دانشگاهی بر این اساس استوار است که جهاد دانشگاهی تا جایی که می تواند سعی کند مهارت های مختلف را براس نیاز کشور در جامعه تقویت و این آموزه ها را درکشور نهادینه کند.هدف ما این است که فرد بتواند علم را بیاموزد و آنرا به فن تبدیل کند و همچنین فن باید به تولید ثروت در دانش آموختگان و فراگیران منجر شود. ما در دانشگاه علم و فرهنگ جهاد دانشگاهی که هم اکنون نسل سه یا نسل چهار نام گرفته است، تلاشمان بر این است که دانشجویان ما بتوانند به شکل صحیحی دانش را بیاموزند و در این زنجیره نهایتاً برای کشور تولید ثروت کنند.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه با ذکر این نکته که بحث مهم و قابل توجه دیگری که باید به آن توجه کنیم، نحوه ارزیابی دانشجویان و کارآموزان در موسسات آموزش عالی کشور است اظهار کرد: ما باید به شکلی دانشجو را ارزیابی و هدایت کنیم که در نهایت وارد شغلی شود که به آن علاقه دارد و می تواند آنرا به شکل مطلوبی اجرا کند. به این شکل می توان از اشباع شدن بسیاری از رشته ها و مشاغل جلوگیری کرد. در این راستا باید آموزش های مهارتی به این افراد داده شود تا بتوانند در حوزه مورد علاقه خود فرد موفق بشوند. ما این پروژه را در دانشگاه علم و فرهنگ جهاد دانشگاهی با کمک سازمان برنامه و بودجه در دست اجرا داریم تا در نهایت بتوانیم به نقطه ای برسیم که دانشجویان ما پس از فارغ التحصیلی نه تنها سرگردان نباشند بلکه کارآفرین و ثروت آفرین باشند.
دکتر طیبی در ادامه با اشاره به فعالیت های مثبت جهاد دانشگاهی و اعتماد دستگاه های مختلف به این نهاد به بازارکار گفت: رویکرد ما نشان داده است که جهاد دانشگاهی نگاهی کاربردی به حل مسائل جامعه دارد. ما در واقع می خواهیم که مشکلات موجود را خودمان با همکاری یکدیگر حل کنیم. با توحه به اعتباری که جهاد دانشگاهی دارد و سابقه مثبتی که در زمینه علمی و فناوری ایجاد کرده، موجب شده این ابتکار عمل در دست جهاد قرار بگیرد که بتواند مشاغل جدیدی ایجاد کند. این سابقه مثبت موجب می شود تا نهاد های مختلف همچون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و برادران عزیزم دکتر شریعتمداری و همچنین دکتر منصوری و قبل از آن دکتر ربیعی با دید مثبتی به همکاری با جهاد دانشگاهی بپردازند.
وی تصریح کرد: جهاد دانشگاهی با بسیاری از دستگاه ها از جمله معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری، معاونت های رفاه و همچنین اشتغال وزارت تعاون و کار و … همکاری های خوب و گسترده ای را تعریف کرده که هر کدام در زمینه های مشخص پیگیری و دنبال می شود.
وی به راه اندازی اورژانس کسب و کار در دانشگاه علم و فرهنگ اشاره کرد و افزود: در حوزه اشتغال، جهاد دانشگاهی با همکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، تلاش دارد تا بتواند از ریزش مشاغلی که هر ساله به وجود می آیند جلوگیری کند. هر سال تعداد زیادی شغل به وجود می آید و افراد زیادی شاغل می شوند. این شغل ها به دلایل زیادی از بین می روند که میتوان با هم افزایی بین دستگاه های مختلف با محوریت جهاد این مشکل را هم رفع کرد تا جهاد رسالت خود را در زمینه اشتغال هم اجرا کرده باشد. همچنین یکی دیگر از رویکرد های جهاد دانشگاهی توجه به آینده مشاغل و مشاغل آینده است.
دکتر سهیل دادخواه سرپرست اداره کل نظارت و گسترش مراکز آموزشی جهاددانشگاهی نیز در این بازدید بخشی از توانمندی‌های حوزه آموزش و اشتغال و کار آفرینی جهاددانشگاهی را تشریح و درباره آینده اهداف و برنامه های معاونت آموزشی در زمینه تلفیق آموزش و مهارت در راستای توسعه اشتغال و کارآفرینی در کشور سخن گفت.


در این بازدید دکتر محمدرضا پورعابدی معاون پژوهش و فناوری جهاد دانشگاهی، مهندس مهدی عباسی رئیس پارک علم و فناوری البرز، دکتر سهیل دادخواه سرپرست اداره کل ارزیابی و گسترش مراکز آموزش عالی جهاد دانشگاهی رئیس جهاد ددانشگاهی را همراهی می کردند.

 

 
۱۴ اسفند ۱۳۹۹ ۱۹:۲۹

چاپ | ارسال به دیگران


نظر شما :